Tragédie jménem Dokonalost

Jak na dokonalost

Poslední dobou to vnímám daleko víc než kdy jindy. Občas mám dokonce i pocit, že jsem nějaká náročná nebo co, ale pak sama sebe stopnu a včas si uvědomím, že jsem v pořádku.

Co na tom, že ještě před pár lety bych si z toho sedla na zadek a dělala nadšené WOW! To chci takyyy! (Představte si mě u toho, jak krčím nos a málem dupu nohou).

Před několika lety jsem pravidelně odebírala Elle a Vogue (a spoustu těch super papírových hladkých stránek s reklamou od diamantů po kondomy), koukala jsem na vyladěný módní pořady a dokonalý upoutávky a úspěšně přehlížela jednu věc. (A ne, nebylo to tím, že nosím od puberty brýle). Před několika lety jsem ji dokonce obdivovala.

Tragédii jménem Dokonalost

Dokonalé ženy, dokonalé křivky, šaty a upravené nehty. Tu naprostou dokonalost každé fotky, každého záběru, každého naaranžování tužky, kafe i nakousnutého koláče na stole. Učůrávala jsem z úžasné dokonalosti make-upu na ženách s nádherně dokonalou pletí. Dokonce i dokonalost modré oblohy a vlajících vlasů na fotce, ze které bylo cítit ten lehký mořský vánek, mě totálně uchvátila.

 

V módním průmyslu se hraje na krásu a dokonalost všude. Na každém kroku, na každé stránce časopisu, na každé stránce fashion bloggerek. Naaranžovaná, nastrčená, upravená ve Photoshopu.

Změnila jsem se. Dnes už to cítím jinak.

Dnes už je to pro mě tak trochu polomrtvá krása. Krásná, ale bez duše. Dokonalá, ale vlastně jen na oko.

Miluju fotky, barvy, krásu žen. Hledám inspiraci a moc ráda sleduji styling, líčení, trendy, to mě fakt baví. Ale jednoho krásnýho večera jsem takto při kojení zjistila, že je moje zeď na Instagramu plná naaranžovaných fotek. Něčeho, co ve svým životě jen stěží potkám. Fotek, kterým pro jejich dokonalost chybí přirozenost. Je plná něčeho, co vlastně postrádá to největší kouzlo. 

Postrádá originalitu, výjimečnost, duši

Dokonalé modelky, dokonalé barvy, dokonalé záběry oblečení a rtěnek. To vše je tak dokonalé, že nemáte šanci si to zapamatovat. Umělé dokonalosti je v tom našem okolním světě tolik!

Chvíli jsem se taky nechala strhnout a pobláznit. Jen chvíli jsem se snažila o to, stát se taky dokonalou. Být dokonalá v práci, vypadat dokonale, chovat se dokonale, vyfotit dokonale zátiší na svém pracovním stole, napsat dokonalý článek.

Abych na vlastní kůži zjistila, jaká je to blbost. 

I když jste možná ten příběh ještě nečetla, nemusíte být zrovna Einstein, abyste se dovtípila, že takto se žít fakt nedá. Vždyť je to k zbláznění. Ta urputná touha po dokonalosti zabíjí vaše já. Touha po dokonalosti je jen další pastí na cestě naším ženským životem. Nenechejte se do ní lapit, zbytečně tím ztratíte moře času a energie.

Dnes moje duše volá a posílá vám životně důležitý vzkaz.

Přestaňte se už kvůli dokonalosti trápit!

Dokonalost je nudná. Dokonalost neexistuje. Dokonalost je vlastně nesmysl.

Buďte nedokonalá, protože právě tím jste výjimečná. Zamilujte si svoje nedokonalosti a naučte se je nosit. Jste jediná, kdo dostal na tomto světě privilegium je mít. Právě tohle je tajemství, které vám měla říct paní učitelka už v první třídě.

Jestli vám to neřekla, nevadí! Teď už to víte!

Možná je pro vás ztělesněním dokonalosti vaše blízká kamarádka, nebo žena, kterou obdivujete na sociálních sítích a potají prohlížíte fotky na jejím profilu a snažíte se najít aspoň jednu věc, která se vám na jejím životě nelíbí. Možná si sem tam potichu večer v posteli postesknete: „Já jí tak závidím!“ A před spaním přemýšlíte, jak se její dokonalosti o kousek přiblížit. Aspoň pidi kousek…

Vyprdněte se na to

Přijměte nedokonalost jako přirozenou součást života. Podívejte se na okvětní lístky růže, zdaleka každý z nich není dokonalý. A přesto dohromady tvoří nádheru, ze které přechází zrak.

Podívejte se na listy stromů nebo na louku plnou květin, najdete tam pavouky a housenky a okousané lístky… Ale když se zadíváte do dálky, neříkejte mi, že se vám ta rozkvetlá nádhera nelíbí. Ani příroda okolo nás není dokonalá a přitom je tak krásná. Začněte svoje nedokonalosti láskyplně přijímat i vy.

Priroda je nedokonala

A jasně, možná se vám vaše nedokonalosti skutečně nelíbí a potřebujete si k nim najít cestu. Tak hledejte. Jen se je cácorky, proboha, nesnažte předělat na něco jinýho! (Jak by nejspíš řekla moje babička) Nesnažte se sama sebe předělat a napasovat se do krabičky s nápisem „paní Dokonalá“.

Upřímně? Paní Dokonalá je fakt nudná

Nepřekvapí, nenadchne, nevynikne.

A předpokládám, že to vy nechcete. (Jinak byste nejspíš nečetla články na tomto blogu.) Udělejte ze svých nedokonalostí něco, co je na vás zajímavé. Naučte se je nosit, naučte se s nimi žít. Jen si dejte pozor na jednu věc, která se rozhodně stane.

Dejte pozor na svoje nohy, až vám spadne ten těžkej balvan ze srdce v momentě, kdy si svoji nedokonalost oblíbíte. (Protože on takovej balvan, co vám spadne na palec, udělá docela velkou paseku.)

A pravděpodobně bych teď mohla skončit a říct si, pro dnešek hotovo, moje duše je spokojená. Předala to, co dnes chtěla.

Jenže milé dámy, já vím, že my ženy máme nejen duši, ale taky rozum a ten je někdy dost těžký přesvědčit, že duše skutečně moc dobře ví, co dělá. Tak přidám ještě pár řádků pro rozum (můj i ten váš), aby měl taky motivaci nad tou nudnou dokonalostí začít přemýšlet jinak.

Dokonala krasa

Jak nedokonalosti přijmout?

Nejspíš ho totiž bude zajímat, jak se s těmi nedokonalostmi smířit. Jak si je zamilovat, jak se v nich cítit svá. Prý to není jednoduchý, říká se…

V online kurzu Magicky ženská, ve kterém učím ženy, jak se každý den cítit spokojená a dopřát si vědomou péči, doslova praskají obruče svazujících přesvědčení, když jdeme ke hloubkám všeho, co na sobě ženy vnímají jako nedokonalé.

Tak i vám prozradím vám jednu z otázek, která na cestě k zamilování si  svých nedokonalostí pomohla mně samotné.

Můžu to nějak ovlivnit?

To uvědomění pravdy je nesmírně osvobozující. V jakékoli oblasti vašeho života. Když ale zůstaneme u krásy a našeho vzhledu, tak v momentě, kdy se necítíme s něčím spokojený, položme si právě tuto otázku.

Mám na to vliv nebo ne?

Třeba jste nespokojená s tím, jak vypadá vaše pleť (mimochodem, o pleti vám chystám jednu príma věc, protože krásná pleť vaše sebevědomí vystřelí do výšin). Říkám tímto článkem, že nemáte chtít pleť, která září zdravím, protože dokonalost je nudná? Ale kdepak!

Máte vliv na to, jak vaše pleť vypadá? Máte – tak začněte! Upravte jídelníček, začněte se hýbat, pravidelně o pleť pečovat a začněte jí vědomě léčit zevnitř a uvidíte ty změny.

Ale pokud jste nespokojená s tím, že je vaše pleť moc světlá nebo naopak moc tmavá, narážíte na přání Matky přírody. S tím, s jakým tónem pleti jste se narodila, fakt nic neuděláte. Tak neplýtvejte časem a nesnažte se udělat si jinou barvu na obličeji třeba tunou make-upu, abyste vypadala opálenější. Už si rozumíme?

Máte na to vliv? Tak nekňourejte, rozhodněte se a jděte do akce. Nemáte na to vliv? Už s tím neztrácejte ani minutu!

Já vím, že jo, že si rozumíme. Že vy to chápete a že se přestanete hledáním dokonalosti trápit.

Nesnažte se žít dokonalej život. Nesnažte se hledat dokonalou krásu. Nesnažte se napasovat do škatulky „paní Dokonalá“.

Právě nedokonalost je kořením života. Tak vám ze srdce přeju, ať se s ním naučíte krásně vařit!

S láskou k vaší nedokonalosti, Míša


Kniha Magicky zenska

Chcete se na cestě za vaší spokojeností, krásou a ženskostí posunout o krok dál? Mám pro vás pomocnici!
Bude vám s ní náramně dobře a zahřeje vás na duši. A nejen to, tahle kouzelná voňavá kráska vám přinese taky spoustu inspirace a praktických tipů, jak si vědomou ženskou krásu začít každý den užívat.

Michala Měřínská

Pomáhám ženám objevit krásu uvnitř sebe samotné a ukazuji jim, jak spojit vnější krásu s vnitřní krásou jejich ženské duše. Jsem maminka jednoho malého prince, partnerka, bývalá manažerka s více jak desetiletou praxí, make-up artistka a stylistka, nadšená cestovatelka a propagátorka vědomé ženské krásy.

Napsala jsem o vědomé ženské kráse knihu Magicky ženská, kterou už četlo téměř 7500 nadšených čtenářek. Za vaší magickou ženskostí vás krok za krokem provedu ve stejnojmenném online kurzu Magicky ženská

Napsala jsem pro ženy také eBook Dokonalé líčení krok za krokem a eBook o Kouzlech oblékání. Články a inspiraci k ženské kráse najdete i na blogu Magicky ženská.

V momentě, kdy jsem se stala maminkou, pochopila jsem, že je to s péčí o sebe v roli maminky trošku jinak, než dřív. Jak o sebe vědomě pečovat i s dětmi za zády učím maminky v online kurzu Magicky ženská maminka

Více o mém příběhu se dozvíte zde >>

Připojte se také k více jak 10 000 žen, kterým jejich vnitřní a vnější krása nejsou jedno a inspirujte se na stránce Magicky ženská na facebooku >>

Komentáře