9+1 vyzkoušených kroků, aby vám změny v péči o sebe vydržely (…a tolik to nebolelo)

Ještě není sedm ráno a já se pomalu plížím z vyhřáté postele ven. Potichu jako myška, abych nevzbudila naše dvouleté mládě, které se po kojení ještě otočilo na bříško a spokojeně oddychuje. Všude je ještě ticho a klid.

Rozespalá stojím bosky v koupelně. Tak co dneska? Mám nebo nemám? Moc se mi nechce. Ale pak přes všechny stojící chlupy na těle otáčím baterii na vaně na nejnižší teplotu a zavírám odtok vany. Mezitím než se napustí studená lázeň, sedám na zem a začínám s dechovým cvičením. Nádech, výdech…

Změny v péči o sebe nejsou hračka, nedějí se samy od sebe

Na chvíli mě napadne, že jsem mohla ještě půlhodiny spát. A místo toho dělám něco, u čeho by si spousta lidí nevěřícně klepala na čelo. Pomalu si stoupám do ledové vody ve vaně a cítím, jak tělem projíždí bolest.

Jdi dál, jdi dál! Slyším jedno moje já, zatímco to druhé pořád našeptává, že to fakt děsně studí. Ale nedám se!

A tak si sedám a nahlas pomalu oddechuju. Teď přijde ta nejhorší část… na pár sekund se zastavím a musím se trochu odhodlat. Položit se do ledové vany je jiné, než když jsem před týdnem pod vedením kamarádky Terezy, zkušené průvodkyně nejen světem otužování, ponořila do vody zatopeného lomu. Teď jsem tu sama a vanu si celý život dávám teplou. (Jooo, fakt jen teplou? Horkou!)

Jak na zmeny v peci o sebe

Takže si nejspíš umíte představit, co mi před položením se do vody, která má 15 stupňů lítá v hlavě za myšlenky. Nedám se a za pár vteřin ležím ponořená ve studené vodě. Dýchám. Na těle mám husí kůži. Přitom v těle se rozlévá úžasné teplo.

Úspěch začíná v hlavě

Už jsem pochopila, že spousta věcí v našem životě začíná právě tam.
I naše krása a péče o sebe začíná dál než v zrcadle, začíná v našich myšlenkách a u toho, jak s nimi umíme vědomě zacházet.

Nic na světě není náhoda. Proto jsem si jistá, že ke mně podzimní otužování taky nepřišlo jen tak. Přišlo přesně v momentě, kdy odstartovaly svoji cestu za vědomou ženskou krásou další ženy v mém online kurzu Magicky ženská. Rozhodly se vydat na cestu, na které přepíšou stará přesvědčení o sobě a své ženskosti, dovolí si dát sebe na první místo a dopřejí si vědomou péči o sebe. Stanou se sebevědomější, sebejistější, elegantnější a spokojenější.

A i ony se teď potýkají se změnami v péči o sebe a dělají maximum, aby jim změny v péči o sebe skutečně vydržely a neskončily po pár týdnech v propadlišti dějin.

Změny ze začátku chvilku i bolí

Už po prvním týdnu dost intenzivně vnímám, kolik myšlenek ohledně svého nového otižovacího návyku musím každý den překonávat. A taky vnímám ty myšlenky a otázky, které se honí v hlavě ženám v kurzu. A nejen otázky, ale i výčitky a pochopení, proč se samy k sobě doposud chovaly tak jak se chovaly, proč péči o sebe odkládaly na poslední místo a jak se v tom cítily. Pocity smutku, lítosti, výčitky, pochopení, že ten čas pro sebe už nikdy nevrátí. Ale taky odvaha a odhodlání to změnit. Udělat v péči o sebe změny, které budou navždy, takové, které vydrží a stanou se návykem.

Jen si samy zkuste vzpomenout na moment, kdy jste cítily, že chcete změnu a pochopily,  proč je pro váš život důležitá. Rozhodly jste se udělat první krok. A pak narazily.

Změny v péči o sebe prvním krokem nekončí

Jenže ono změny v péči o sebe prvním krokem rozhodně nekončí. Lézt do ledové vody mi napoprvé přišlo skvělé, bylo to dobrodružné, plné očekávání, vzrušení, překonávání sama sebe. Adrenalin v krvi člověku dodá odvahu.

První krok sám o sobě na změnu nestačí. Často nestačí ani ten druhý nebo třetí.

Znáte to taky? Taky jste se už několikrát rozhodla, že začnete běhat, čistit si pleť nebo přestanete sladit kafe? A vydrželo to přesně čtyři dny nebo pár týdnů? A pak se chuť a to natěšení začalo kamsi vytrácet. Mizet jako pára nad hrncem a vaše rozhodnutí ztrácelo sílu. Začal ho napadat zrádný nepřítel. Rozum.

V hlavě vám začaly lítat myšlenky, že je to možná celý nesmysl, že stejně nevidíte výsledky, že to nikam nevede, přestáváte to stíhat a raději ten čas využijete na něco jiného – užitečnějšího. Dohoníte věci do práce, uvaříte, uklidíte… proč se věnovat sama sobě, vždyť to přece počká.

Slyšíte to?

Staré vzorce přemýšlení se hlásí o slovo. Nedají vám to zadarmo. Nechtějí jen tak odejít, vždyť s vámi žijí už několik desítek let!

A to je přesně ten moment, kdy se musíte rozhodnout znovu

A máte jen dvě možnosti. Buď těm myšlenkám a výmluvám uvěříte a podlehnete pochybnostem. Odmítnete snášet tu bolest z překonávání sama sebe a zastavíte se. Vzdáte to. A najdete si spoustu odůvodnění, proč to nešlo.

Taky mě jich dneska ráno před tou ledovou vanou napadlo několik.  Třeba ta, že moc je to fakt neekonomické plýtvání vodou, když si každé ráno napustím plnou vanu kvůli šesti minutám, které v té studené vodě ležím.

Ale je tu ještě druhá možnost.

Můžete se každý den rozhodnout, že dneska to zase dáte. Každý den znovu a znovu si připomenete, že na to máte a víte, proč je pro vás ta změna důležitá. Umlčíte pochybnosti, které vám staré vzorce posílají do hlavy a rozhodnete se znovu dělat věci jinak. A jít do akce.

A budou dny, kdy budete mít chuť to vzdát, budou dny, kdy o sobě budete pochybovat, budou dny, kdy budete na dně. A je to v pořádku, i takové dny do našeho života patří. Ale i během nich se můžete rozhodnout a překonat svůj strach, lenost, nechuť.

I ve změnách v péči o sebe platí to známé pořekadlo:

Buď máte výmluvy nebo výsledky.

Je jen na vás, jak se rozhodnete

Pamatujte, že v každém jednom dni si zasloužíte úspěch. Odměnu za to, že jste to zvládla. Ten skvělý pocit, kdy to dáte, kdy se podíváte sama sobě do očí v zrcadle a jste na sebe pyšná, protože na to máte. Rozhodla jste se znovu a znovu samu sebe dát na první místo a nelekla jste se starých vzorců, co vám dneska chtěly připomenout, že když to nedáte, dostaví se výčitky. A výčitky vaší kráse nesluší, to mi věřte.

Udělat ze změny v péči o sebe nový návyk není lusknutím prstu. Úspěch se nedostaví přes noc. Ale přijde den, kdy se najednou zastavíte a zjistíte, že tu danou věc děláte automaticky. Bez výmluv, bez remcání, s radostí a chutí. A než ten den přijde, je fajn mít na paměti 9 kroků, jak ze změny v péči o sebe udělat návyk, aby to nebolelo.

Tak tady jsou konkrétní kroky ke změně v péči o sebe, které fakt fungují, když se do ní pustíte.

Kroky ke zmene v peci o sebe

9+1 vyzkoušených kroků, aby změny v péči o sebe vydržely napořád a tolik to nebolelo

Najděte si svoje PROČ

Možná si říkáte, co je to za novinku. Ale schválně, kolikrát jste to už slyšela a kolikrát skutečně udělala? Máte je na papíře nebo si říkáte „Ale vždyť já to přece vím…“ Než jsem si svoje proč začala psát, dlouho mi to trvalo. A taky mi pak trvaly ty změny. Takže konec výmluvám a skutečně si sedněte ještě dnes a svoje proč si napište. A mějte je na očích. Já si je lepím dovnitř šatní skříně, protože tam je vidím několikrát denně. Můžete si je dát kamkoli, do oblíbeného ženského diáře, nalepit na ledničku nebo třeba na zrcadlo v koupelně.

Komu dalšímu změnou pomůžete?

My ženy jsme od přírody nastavené na dávání. Dáváme ze sebe, pečujeme o ostatní, ale na sebe spousta žen zapomene. Proto v této přirozenosti pokračujte a nekoukejte při změně jen na to, co přinese vám. Zamyslete se i nad tím, komu dalšímu kromě vás vaše změna v péči o sebe pomůže. Ano, slyšíte dobře. Odpovězte si na otázku:

Jak tím, že se změním, můžu pozitivně ovlivnit moje okolí? Moje děti, vztah, náladu doma nebo v práci?

Najednou se možná vše bude zdát daleko smysluplnější a výčitky o sobectví se najednou začnou rozplývat.

Big picture aneb vaše změna z vrtulníku

Tohle slovní spojení „big picture“ se mi moc líbí. Znamená v překladu velký obraz a představte si to tak, jako byste sedla do vrtulníku a najednou se vznesla. Podívejte se na svoje proč z výšky. Co vám změna v péči o sebe přinese dlouhodobě za rok, za tři, za pět? Co tím získáte vy a vaše okolí? Tento pohled z vrtulníku je skvělý, až přijdou dny, kdy budete mít pocit, že to nejde zvládnout. Vaše proč musíte chápat i v jiném než týdenním nebo měsíčním měřítku. Díky tomu totiž pochopíte širší souvislosti a vytrváte.

Najděte si průvodce

V ničem, co v životě prožíváte, nejste sama. Okolo vás jsou často ženy, které už podobnou změnou a cestou prošly. Je fajn si to připomenout a nechat se změnami provést, mít podporu a sdílet úspěchy.

Ušetří vám to spoustu času a v momentech, kdy ve změně v péči o sebe budete procházet temným údolím, budete mít podporu a snáz pochopíte, že i tato fáze je v pořádku. I to je důvod, proč ženy změnami v péči o sebe a vztahu ke své kráse v online kurzu Magicky ženská provázím den za dnem a mají moji osobní podporu každý den. Protože u každé změny přichází fáze, kdy jsme prostě dole. A to nemusí být důvod to vzdát.

O změnách v péči o sebe mluvte

Netutlejte si rozhodnutí ke změně jen pro sebe – sdílejte ho. S partnerem, s kamarádkami. Ideálně se obklopte lidmi, kteří vás podpoří. Možná vám ale připadá, že si to odhodlání ke změně radši necháte pro sebe. Nechcete to nikomu říct a argumentujete tím, že se podělíte, až se změna povede. Až ji uvidí okolí.

Jenže víte co? Tohle je jen další výmluva, další důvod, kdy si necháváte otevřená zadní vrátka pro případ, že se to nepovede. Protože když o tom nikomu neřeknete, pak se nemusíte stydět za to, že to nevyšlo… nebo se pletu? Takže o svým změnách mluvte, nechtějte od okolí pochopení, podporu, nemusí to chápat. Ale mluvte o svých proč a dělejte ty věci, pro které se rozhodnete. Pamatujte, že kam směřujeme pozornost, tam to roste. Čím víc budete zapojovat okolí a sebe do změn, tím větší energii na ně budete mít.

Nesrovnávejte s ostatními, ale sama se sebou

Změny v péči o sebe ta vás nikdo neudělá, takže vás upřímně ani nemusí zajímat, jak je na tom „holka od vedle nebo kolegyně v práci.“ Přestaňte ztrácet čas srovnáváním sebe a ostatních žen, jen si ubíráte energii. Vaši energii a pozornost potřebujete směřovat k vaší změně, takže se každé ráno podívejte na to, o jaký krok jste dopředu ušla oproti včerejšku. To je daleko efentivnější!

Všímejte si svých "Měla bych"

Všímejte si, kdy začnete říkat tu všem ženám dobře známou větu Měla bych… Jakmile ji uslyšíte ze svých úst v souvislosti se změnou v péči o sebe, pro kterou jste se rozhodla, zbystřete. Věta „Měla bych“ vás totiž zničí. Zastaví vás. Jakmile ji zaregistrujete, vraťte se ke svým proč a zkuste s nimi chvíli zase být. Buď totiž tu změnu chcete nebo ne. Nic mezitím neexistuje. Pro jistotu si přečtěte tento článek, pochopíte víc.

Udělejte si ze změny rituál

Rituály v kráse a péči o sebe jsou kouzelnou a velmi podporující věcí. Udělejte si z nové změny rituál a dělejte jej s touto energií každý den. Ne proto, že musíte. Myslete na to, co touto energií získáváte, jak vás podporuje změna ve vašich záměrech, buďte skutečně přítomná. Moje každodenní koupání v ledové vodě je hlavně o přítomnosti. Jakmile mi začnou utíkat myšlenky od těla pryč, začnu se klepat zimou.

Oceňte se za každý den, kdy se vám to povede

Tento bod se může zdát úsměvným, ale je tááák moc nesmírně důležitý. Často se za něj zapomene a pak tomu celému najednou něco chybí. A ne, nemusí to být hned nákup drahé kabelky nebo luxusní masáž. Ale i taková káva nebo čaj vypitý v klidu s knížkou v ruce je krásnou odměnou za to, že jste sama sebe překonala a postavila se výzvě.

A ten poslední důležitý krok?

Vím, že každá z vás máte za sebou ve změnách v péči o sebe spoustu neúspěchů. Spoustu novoročních předsevzetí, co se nedožila března. Nevyčítejte si je. Zkuste to znovu, zkuste to jinak.

Často jsme zklamaný, že na něco nemáme, že nám něco nesluší, že něco neumíme, že na něco nemáme čas (dosaďte si co chcete – oblíkání, líčení, cvičení, relaxování, učení se angličtiny…), ale když se podíváme pravdě do očí, zjistíme, že jsme se možná ani nepokusily udělat změnu a začít, protože už tu změnu předem odsoudíme s tím, že na ni nemáme.  Jenže když to ani nezkusíš, jak se to má podařit? 

Tak až se budete někdy zase trápit, že se něco ještě nepodařilo a budete se bát udělat první krok, vzpomeňte si na tento článek, jak to s těmi změnami v péči o sebe vlastně je. Anebo si pořiďte domů knihu Magicky ženská a k inspiraci k vědomé ženské kráse se vracejte kdykoli budete chtít pohladit po duši.

Moc vám držím ve změnách v péči o sebe palce. Každá z nás dokáže cokoli, když se pro to každý den znova a znova rozhodne.

S láskou a podporou k jakékoli změně, pro kterou se rozhodnete, Míša

Michala Měřínská

Pomáhám ženám objevit krásu uvnitř sebe samotné a ukazuji jim, jak spojit vnější krásu s vnitřní krásou jejich ženské duše. Jsem maminka jednoho malého prince, partnerka, bývalá manažerka s více jak desetiletou praxí, make-up artistka a stylistka, nadšená cestovatelka a propagátorka vědomé ženské krásy.

Napsala jsem o vědomé ženské kráse knihu Magicky ženská, kterou už četlo téměř 7500 nadšených čtenářek. Za vaší magickou ženskostí vás krok za krokem provedu ve stejnojmenném online kurzu Magicky ženská

Napsala jsem pro ženy také eBook Dokonalé líčení krok za krokem a eBook o Kouzlech oblékání. Články a inspiraci k ženské kráse najdete i na blogu Magicky ženská.

V momentě, kdy jsem se stala maminkou, pochopila jsem, že je to s péčí o sebe v roli maminky trošku jinak, než dřív. Jak o sebe vědomě pečovat i s dětmi za zády učím maminky v online kurzu Magicky ženská maminka

Více o mém příběhu se dozvíte zde >>

Připojte se také k více jak 10 000 žen, kterým jejich vnitřní a vnější krása nejsou jedno a inspirujte se na stránce Magicky ženská na facebooku >>

Komentáře